Skip to main content
Błąd medyczny Odszkodowanie

Przedawnienie roszczeń związanych z błędem medycznym – to musisz wiedzieć!

asd

Masz problemy ze zdrowiem po zabiegu w szpitalu? Zastanawiasz się, ile masz czasu, aby udać się do adwokata, by pozwać odpowiedzialnych za ten stan? Dowiedz się, co o tym mówi prawo!

Niewłaściwa dawka leku to także błąd medyczny

 Zacznijmy od definicji – czym w ogóle jest błąd medyczny? To właśnie on sprowadza się do nieumyślnie wyrządzonej szkody, może być też wynikiem zaniedbania lub zaniechania. 

W języku potocznym często słyszy się o błędzie lekarskim, ale tak naprawdę dotyczy on nie tylko lekarzy, ale i innych osób wykonujących zawody medyczne, takich jak pielęgniarki, położone, farmaceuci, fizjoterapeuci, a nawet diagności laboratoryjni. 

Błąd medyczny jest rzecz jasna czynem niedozwolonym. Istnieją 4 rodzaje takich błędów: 

  • diagnostyczny (np. wadliwa ocena stanu pacjenta, mimo posiadania prawidłowo wykonanych wyników badań diagnostycznych), 
  • terapeutyczny (np. podanie niewłaściwego lekarstwa), 
  • organizacyjny (np. brak odpowiedniego sprzętu w szpitalu),
  • oraz techniczny (np. pozostawienie w ciele pacjenta przyrządu medycznego po przeprowadzeniu operacji).

Przykładowo do popełnianych błędów medycznych należą zakażenia gronkowcem, żółtaczką, za późna decyzja o cesarskim cięciu, przedwczesny wypis ze szpitala, pomylenie udaru mózgu z upojeniem alkoholowym, zapalenia otrzewnej z miesiączką, niewykonanie badań oraz śmierć pacjenta.

Ile masz czasu, aby pozwać szpital, lekarza lub farmaceutę?

Spróbujmy operować na konkretnych przykładach. Załóżmy, że podczas operacji zakażono Cię żółtaczką. Wskutek tego podupadłeś na zdrowiu, ale do tego, co było przyczyną Twojego pogorszającego się stanu, doszedłeś np. po roku.  

To dokładnie od tego momentu, kiedy dowiedziałeś się o powstałym błędzie medycznym i tym, kto się jego dopuścił, masz 3 lata, aby dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, jak wynika z kodeksu cywilnego.  

Chociaż są i niespodzianki od ustawodawców w tej materii…! Zgodnie z nowelizacją artykułu 118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczenia upływa w ostatni dzień roku kalendarzowego. Jeśli więc dowiedziałeś się o szkodzie np. w styczniu, masz nie 3, ale prawie 4 lata, by pozwać sprawcę!

I teraz zaczyna się robić ciekawie. Od momentu zdarzenia, czyli kiedy nastąpił błąd (w tym przypadku chodzi o zakażenie żółtaczką podczas operacji), masz 10 lat, aby powalczyć o odszkodowanie. W dniu, kiedy to zrobisz, nastąpi tzw. przerwanie biegu przedawnienia. Pamiętaj więc, aby zrobić to jak najszybciej. Czas działa bowiem na Twoją niekorzyść.

A co, jeśli dowiesz się o błędzie na przykład 11 lat od jego wystąpienia? To przecież o rok za późno, aby dochodzić sprawiedliwości, jak wynika z przepisów. To fakt, teoretycznie termin przedawnienia roszczeń już minął. Jednak nie wszystko stracone…!

…bo jeśli pozwiesz szpital, a jego przedstawiciele w odpowiedzi na pozew nie podniosą zarzutu przedawnienia, powództwo nie zostanie tym samym oddalone! Czyli mówiąc prościej: spotkacie się w sądzie i będziesz mieć szansę powalczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie

Udostępnij artykuł

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas 22 241 30 00
Porozmawiajmy na czacie Czat