Błąd medyczny to nieumyślne zaniechanie, uszkodzenie pacjenta, które ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Wyróżnia się 4 rodzaje błędów lekarskich: diagnostyczny, terapeutyczny, techniczny i organizacyjny. Na czym polega każdy z nich? Sprawdźmy!
Różne błędy lekarskie
Wylądowałeś w szpitalu (albo udałeś się do prywatnego gabinetu). Po pobycie w nim odkryłeś, że coś jest nie tak. Że prawdopodobnie popełniono błąd w sztuce lekarskiej. Co ciekawe, już w samej izbie przyjęć mogło dojść do zaniechań…
Do najczęściej występujących należą m.in. nieszczegółowy wywiad z pacjentem, podanie złego leku, błąd w diagnozie. Częstym przypadkiem jest nierozpoznanie udaru mózgu, który może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci pacjenta!
Potem zaczyna się robić jeszcze ciekawiej – zakwalifikowanie do operacji niewłaściwej osoby, pozostawienie w ciele sprzętu medycznego po przebytym zabiegu. Uporządkujmy wiedzę – dowiedz się, jakie to rodzaje błędów!
Błąd diagnostyczny
Błąd ten, nazywany również błędem rozpoznania, polega na niczym innym jak na nietrafnej diagnozie. To nieodpowiednia ocena stanu pacjenta – zły wywiad zdrowia pacjenta, niepoprawne odczytanie wyników badań lub co gorsza – niezapoznanie się z nimi w ogóle! Sama błędna diagnoza może nie jest czymś fatalnym, ale wskutek niej wdraża się niewłaściwe leczenie. I tak oto płynnie przechodzimy do błędu terapeutycznego.
Błąd terapeutyczny
Ten błąd polega na tym, że lekarz nie leczy pacjenta tak, jak należy. Może być to spowodowane złą diagnozą albo niezgodnym z nauką podejściem do leczenia, zwykle przestarzałym. Ale nie tylko – to także np. pozostawienie pacjenta bez nadzoru podczas operacji albo przeprowadzenie jej mimo wyraźnych przeciwskazań. Opcji tutaj jest naprawdę wiele, grunt, że każda z nich ma wyraźnie negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.
Błąd techniczny
Ten błąd najczęściej popełnia się podczas przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Może nim być m.in. pozostawienie w ciele pacjenta narzędzia, np. wiertła lub igły, albo po prostu gazika. Ale błędem technicznym może być także pomylenie tożsamości pacjentów i zakwalifikowanie do operacji zupełnie innej osoby niż się powinno, co rzecz jasna jest fatalne w skutkach.
Błąd organizacyjny
W tym wypadku chodzi o błąd nie tyle medyka (lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki, położnej itd.), ale całej placówki zdrowotnej. Następuje on w wyniku powzięcia niewłaściwej decyzji przez szpital, ośrodek zdrowia lub gabinet prywatny. Może to być np. brak dostępu do niezbędnego sprzętu, złe procedury, niedopełnienie wymagań sanitarnych. Rodzajem takiego błędu medycznego jest m.in. zakażenie gronkowcem lub żółtaczką. To dość klasyczny, niestety często występujący przykład.
*
Skoro już wiesz, jaki błąd lekarski w Twoim przypadku popełniono, zastanów się, czy nie warto powalczyć o sprawiedliwość. Dzięki pieniądzom z odszkodowania medycznego będziesz mógł podjąć odpowiednie leczenie i rehabilitować się. Pamiętaj, że każdy z nas ma prawo do rekompensaty za cierpienia
Udostępnij artykuł