Zastanawiasz się, ile masz czasu, aby domagać się sprawiedliwości po tym, gdy skrzywdzono Cię w placówce medycznej? Sprawdź!
Błąd medyczny – co to?
Słowem krótkiego wstępu, zacznijmy od określenia, czym jest błąd medyczny. Często określa się go także błędem lekarskim albo w sztuce lekarskie, alej tak naprawdę dotyczy każdej osoby wykonującej zawód medyczny. Może być to więc także błąd popełniony przez farmaceutę, a nawet fizjoterapeutę. I polega na nieumyślnej szkodzie wyrządzonej pacjentowi.
Przykłady? Błędna diagnoza, niewłaściwe leczenie, pozostawienie narzędzia w ciele pacjenta po operacji, zakażenie gronkowcem. Przykłady można mnożyć. Nie zawsze też po zabiegu mamy świadomość, że popełniono błąd. Czasami ta wiedza przychodzi do nas po miesiącach, a nawet latach.
Ale gdy już się pojawi, chcesz coś z tym zrobić, np. domagać się sprawiedliwości na drodze sądowej. Pytanie – ile masz na to czasu? Kiedy błędy medyczne się przedawniają?
Ile masz czasu na złożenie pozwu? (droga sądowa)
A zatem wydarzył się błąd w sztuce lekarskiej. Może słyszałeś, że na dochodzenie swoich praw masz 3 lata. To prawda, ale od jakiego momentu?
Od niefortunnego zabiegu / pobytu w szpitalu / źle podanej dawki leku?
A może od momentu, kiedy dowiedziałeś się o tym, że za Twój fatalny stan zdrowia odpowiedzialny jest przebyty zabieg / pobyt w placówce medycznej / niewłaściwe leczenie?
I co znaczą te 3 lata? Czy w tym czasie powinien zmieścić się cały proces?
Nie każdy jest specem od prawa i wie, z czym to się je. Na szczęście trafiłeś w dobre miejsce i wszystko już wyjaśniamy.
To ten moment, kiedy dowiedziałeś się, że pobyt w szpitalu / wizyta u lekarza / operacja / zabieg itp. odbiły się na Twoim zdrowiu, rozpoczyna odmierzanie zegara. Dokładnie od teraz masz 3 lata, aby dochodzić sprawiedliwości.
Nie są to jednak 3 pełne lata… Ustawodawca zrobił tutaj niespodziankę i ostatni dzień przedawnienia roszczenia upływa dokładnie w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Zobrazujmy to na przykładzie. Dowiadujesz się o błędzie medycznym w marcu 2021 roku, masz więc czas do grudnia 2024 roku, aby pozwać szpital / lekarza / pielęgniarkę.
No dobrze – już wiesz, że masz 3 lata na to, by złożyć pozew od momentu, gdy dowiesz się o wpływie zdarzenia na swoje zdrowie. Ile jednak masz czasu, aby odkryć ten wpływ? Innymi słowy – czy możesz pozwać np. szpital nawet 30 lat po zdarzeniu? No nie. Niestety będzie już za późno. Wszak po 10 latach roszczenia się przedawniają. Jeśli więc upłynęło 10 lat od zabiegu / operacji czy innego rodzaju zdarzenia, to już nie masz na co liczyć.
Ile masz czas na zgłoszenie sprawy do Komisji?
Poza pozwaniem winnego masz jeszcze inne opcje dochodzenia sprawiedliwości. Jedna z nich to zgłoszenie zdarzenia do Wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Jej plus to szybszy czas postępowania, aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie. Kwoty te jednak są symboliczne, zawsze korzystniej pod tym względem jest wejść na drogę sądową.
Uwaga! W przypadku Komisji mamy zupełnie inne terminy. Wniosek do niej musisz złożyć w ciągu 1 roku od momentu, gdy dowiedziałeś się o szkodzie. Nie może też minąć więcej niż 3 lata od zdarzenia, czyli operacji / zabiegu itp.
I to by było na tyle!
Udostępnij artykuł