Skip to main content
Odszkodowanie Ubezpieczenie

Ubezpieczenie na wakacje – co warto wiedzieć przed wyjazdem i po niespodziewanym wypadku?

asd

Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, jakie i gdzie wykupić ubezpieczenie? Co powinno pokrywać? Co będziesz musiał zrobić, gdy coś niedobrego wydarzy się na wyjeździe? Spokojnie, już zaraz się dowiesz.

Co pokrywa ubezpieczenie turystyczne?

Wyjeżdżasz na wymarzony urlop? To świetnie, dowiedz się, co da Ci zakup polisy turystycznej:

  • pokryje koszt wizyty u lekarza lub w szpitalu,
  • w razie wypadku – może opłacić nawet koszt akcji ratunkowej (np. wysłanie helikoptera),
  • zapewni zwrot kosztów skradzionego bagażu,
  • pokryje szkody, które wyrządzisz innym osobom.

Co więcej, istnieje wiele opcji rozszerzenia ubezpieczenia, np. także na wypadek wojny!

Polisa wakacyjna – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na wakacje to nieduży koszt. Porównywarki ubezpieczeń podają kwoty rzędu już za niespełna 3 zł za jeden dzień. Oczywiście im wyższa kwota ubezpieczenia, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ wtedy polisa ma szansę pokryć np. wszystkie koszty leczenia, cały pobyt w szpitalu. Zapamiętaj: im wyższe koszty życia w danym kraju, tym wyższa powinna być suma, na którą się ubezpieczysz.

Wykupując polisę, zwykle opłacamy kilka ubezpieczeń naraz, np. za bagaż podróżny, OC, koszty leczenia, NWW itd. Za każde z nich płacimy określoną kwotę, bo pokrywają szkody do danej wysokości, np. za stracony bagaż do 2000 zł. Oznacza to, że jeśli to, co zapakujesz do swojej walizki lub plecaka, jest warte znacznie więcej, warto podwyższyć proponowaną kwotę lub wykupić inny, lepszy pakiet. Jak podaje TUI – biuro podróży – 80% ich klientów rozszerza proponowany przez nich pakiet ubezpieczeń.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego warto jeszcze zwrócić uwagę, czy zapewnia również ochronę w wypadku zachorowania na Covid-19.

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wakacje?

Jeśli kupujesz wycieczkę w biurze podróży, zwykle to ono proponuje Ci zakup ubezpieczenia. Gdy wolisz jednak zająć się tym na własną rękę – udaj się do punktu danego ubezpieczyciela lub do takiego, gdzie masz ofertę wielu z nich. Ubezpieczenie możesz również kupić drogą online. 

Jak widzisz, w dzisiejszych czasach masz wiele opcji. Opcja osobista ma jednak tę przewagę, że możesz zawsze dopytać o szczegóły – np. czy Twoje ubezpieczenie pokryje akcję ratunkową w górach, jeśli wybierasz się zdobywać szczyty.

Wypadek podczas wakacji – co wtedy?

Jeśli miałeś wypadek: np. złamałeś nogę albo wydarzyło się coś innego, lecz też nieprzyjemnego, powiedzmy, ukradziono Ci bagaż, natychmiast zadzwoń do swojego ubezpieczyciela i poinformuj go o zaistniałej sytuacji. On powie Ci, co dalej robić. 

Zwykle, jak już trafi się do szpitala, po prostu podaje się numer swojego ubezpieczenia. Po Twoim kontakcie z ubezpieczycielem ten kontaktuje się ze szpitalem lub odwrotnie i z grubsza masz już z głowy. Niestety w praktyce już po powrocie do domu zdarza się, że trzeba pośredniczyć w przesyłaniu dokumentacji medycznej między szpitalem a ubezpieczycielem. Ten pierwszy wysyła do Ciebie rachunki zamiast do towarzystwa. Tak niestety bywa. Najważniejsze jest jednak to, że Ty za nic nie płacisz.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ponieważ nasze państwo należy do UE, dla tych, którzy wybierają się na wakacje do innych krajów unijnych, mamy radę: warto posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do leczenia w publicznych placówkach na terenie UE, ale tylko i wyłącznie. Prywatne wizyty lekarskie, zgubiony bagaż – od tego są ubezpieczenia podróżne! O kartę możesz się ubiegać w punkcie NFZ, jest darmowa

Udostępnij artykuł

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas 22 241 30 00
Porozmawiajmy na czacie Czat