Miałeś wypadek samochodowy? Ucierpiałeś? Jeśli masz ubezpieczenie NNW, zobacz, ile pieniędzy możesz otrzymać z tytułu odszkodowania. Dotyczy to wszystkich tych, którzy mają trwały uraz, a więc byli hospitalizowani, wymagają leczenia czy rehabilitacji.
Jak wylicza się uszczerbek na zdrowiu?
Zacznijmy od podstaw, czyli czym jest uszczerbek na zdrowiu. Może być on:
- częściowy – np. złamanie nogi,
- całkowity – jest to np. paraliż całego ciała,
- trwały – to uszczerbek, który powoduje trwałą dysfunkcję, np. zmniejszenie wydolności narządów,
- długotrwały – dotyczy np. narządu, który po jakimś czasie, np. po pół roku, ma szansę wrócić do normy.
Jak widzisz, uszczerbek na zdrowiu może być częściowy lub całkowity. A także trwały i długotrwały. Każdy uszczerbek na zdrowiu wylicza się… procentowo od wartości Twojego ubezpieczenia. Skalę procentową znajdziesz w tabelach norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu towarzystw ubezpieczeniowych. Gdzie są dostępne? Zwykle stanowią część umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, a dokładniej Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
No dobrze, a skąd wiadomo, która „szkoda” ile ma procent? To zostało obliczone przez ekspertów. Z tabeli grupy Uniqa możemy dowiedzieć się np., że ból głowy po wypadku to od 1% do 4% uszczerbku na zdrowiu, utrata zęba – 1%, zaburzenia równowagi uniemożliwiające chodzenie – 80%, całkowita utrata języka – 100%. Axa podaje zaś np. taką skalę: złamanie nadgarstka – od 1 do 20%, w zależności, jak mocno została ograniczona ruchomość, utrata całkowita nosa – 20-30%, utrata jednej nerki – 30%.
Oznacza to, że jeśli ubezpieczyłeś się na np. 100 000 zł i straciłeś zęba (= 1%), to otrzymasz 1000 zł. Nie jest to za wiele, z całą pewnością nie wystarczy na implant. Dlatego warto zadbać o odpowiednio wysokie ubezpieczenie.
Co jeśli Twojego urazu nie ma w tabeli? Nie przejmuj się. Specjaliści pracujący dla towarzystw ubezpieczeniowych znajdą najbardziej podobny do Twojego i na tej podstawie podadzą procent uszczerbku na zdrowiu.
Co ważne, nawet jeśli suma wszystkich uszczerbków na zdrowiu przekroczy 100%, to pozostaje na poziomie 100%, bo przecież nie może wynieść więcej niż kwota, na którą się ubezpieczyłeś.
Niestety nawet trwały uszczerbek na zdrowiu wcale nie musi wynieść 100%, bo nawet ledwie 1%. Dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczyć się na adekwatną kwotę. Im ta jest wyższa, tym wyższe odszkodowanie. Ale też pamiętaj, że im droższe ubezpieczenie, tym większa rata.
Kto ocenia skalę uszczerbku na zdrowiu?
Tabela to jedno, ale zawsze kluczowe jest orzeczenie lekarza. To on musi Cię zbadać, bo to w oparciu o wyniki badania towarzystwo ubezpieczeniowe bierze tabele i szuka, jaki procent uszczerbku na zdrowiu stanowi Twój uraz. Z pomocą może przyjść jeszcze specjalny konsultant medyczny ubezpieczyciela, który jeszcze raz Cię obejrzy. Pamiętaj: na oględziny musisz udać się jak najszybciej po wypadku lub po wyjściu ze szpitala.
Ale to jeszcze nie wszystko. Decyzja o przyznaniu odszkodowania zapadnie po zapoznaniu się również z dokumentacją z miejsca wypadku!
Udostępnij artykuł