Ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kupując ubezpieczenie autocasco, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na jego zakres. Ważne jest bowiem to, by było dostosowane do Twoich potrzeb. By np. później nie okazało się, że przepłacasz. Albo odwrotnie – pożałujesz, że nie dołożyłeś więcej, a teraz zostałeś z ogromnymi kosztami do pokrycia z własnej kieszeni.
AC – na czym polega?
Zacznijmy od krótkiej definicji: autocasco (AC) to dodatkowe ubezpieczenie, które możesz wykupić, ale nie musisz. Nie jest bowiem obowiązkowe. Niemniej jednak co trzeci kierowca w Polsce decyduje się na jego zakup, bo jest bardzo przydatne. Jeśli spowodujesz wypadek, uszkodzi je np. złamane podczas burzy drzewo lub auto zostanie skradzione, otrzymasz pieniądze (w części lub w całości) na pokrycie kosztów straty.
Na wysokość składki tego ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to model pojazdu, wiek i doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczenia, jego zakres i jeszcze kilka innych czynników, dopasowanych do indywidualnych preferencji kierowcy, o których piszemy poniżej.
Oczywiście jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego zawsze przed zakupem zapoznaj się wnikliwie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Dowiesz się z nich, co dokładnie pokrywa polisa:
Zakres ubezpieczenia
Tutaj kluczowe znaczenie ma to, za jakie szkody możesz otrzymać odszkodowanie (np. zatopienie, pożar, gradobicie, kradzież itd.). Sprawdź które dokładnie – i czy to na pewno wystarczy?
Wysokość ubezpieczenia i Twój wkład
Przeanalizuj proponowaną wysokość ubezpieczenia, a ta zależy od wartości auta, jakie posiadasz. Zwróć uwagę, czy drogie dodatki w wyposażeniu Twoich czterech kółek są tu brane pod uwagę. I czy wartość samochodu uwzględniona w polisie jest jednakowa, czy spada z czasem użytkowania. Innymi słowy: czy wysokość odszkodowania powiązana jest z wartością auta z dnia zakupu czy może zostanie obniżona o utratę jego wartości?
Sprawdź, czy suma ubezpieczenia zmniejsza się po wypłaceniu wcześniejszych odszkodowań. Może warto to negocjować?
Jaki jest Twój udział w pokrywaniu szkód? Może to 20%? Czy się na to zgadzasz? A może wolisz wybrać takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które pokryje 100% kosztów szkody? Pamiętaj, że im większy udział własny, tym niższa cena ubezpieczenia.
Jakie warunki zapewnia ubezpieczyciel
Sprawdź, od jakiej kwoty Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za szkodę. (Mowa o tzw. franszyzie integralnej). Czy ta kwota jest dla Ciebie akceptowalna? Im wyższa jest ta suma, tym niższa cena ubezpieczenia.
Gdzie będzie wykonywana naprawa samochodu? W autoryzowanym serwisie (ASO), czy może gdzie indziej? Czy części zostaną wymienione na oryginalne, czy może na tańsze zamienniki? Dowiedz się też, czy polisa pokrywa szkody powstałe w wyniku naprawy samochodu.
Wybierz sposoby rozliczenia powstałej szkody: kosztorysowo, co oznacza, że otrzymasz do ręki określoną kwotę w oparciu o ceny rynkowe, lub bezgotówkowo, czyli Twój ubezpieczyciel rozliczy się już bezpośrednio z warsztatem.
*Sprawdź, czy każdy z tych elementów znalazł się w umowie, a może jeszcze są tam inne? Pamiętaj, by przeanalizować, czy na pewno potrzebujesz tylu opcji. Z drugiej strony nie kieruj się samą ceną, zawsze bierz pod uwagę swoje wcześniejsze doświadczenia. Może niektóre z nich powtarzają się regularnie? Pamiętaj bowiem, lepiej zapobiegać niż leczyć.
Udostępnij artykuł