Skip to main content
Wypadek

Jak prawidłowo zgłosić szkodę i o czym pamiętać

zapraszamy do kontaktu

Miałeś wypadek w pracy? Samochodowy? A może Twoje zdrowie pogorszyło się w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu? Czy wiesz, że możesz domagać się odszkodowania? Dowiedz się, jak to zrobić i o czym musisz koniecznie pamiętać!

Wypadek w pracy

Podczas wykonywania pracy wyrządziłeś sobie krzywdę? Jeśli przestrzegałeś przepisów BHP, masz zielone światło, by ubiegać się o odszkodowanie. Na wstępie domagaj się pomocy od ZUS-u. Co ważne, nawet jeśli nie masz umowy o pracę, możesz zawalczyć o pieniądze.

Nietrudno się jednak domyśleć, że środki te mogą nie wystarczyć na leczenie. Wtedy pozostaje Ci zwrócić się o odszkodowanie do pracodawcy. Najlepiej zrób to niezwłocznie, choć – prawdę powiedziawszy – prawo nie przewiduje limitu czasowego.

Wystarczy, że napiszesz wniosek, w którym podasz okoliczności wypadku i dołączysz opinię lekarza wykazującą jasne połączenie między pogorszeniem się stanu Twojego zdrowia a wypadkiem. W dokumencie podaj też świadków zdarzenia.

Po zapoznaniu się z nim pracodawca musi powołać zespół powypadkowy, który zbada wszystkie okoliczności. Ma na to 14 dni od momentu zgłoszenia. Zespół sporządzi protokół, w którym powinny znaleźć się: opis zajścia, dokumenty z oględzin miejsca wypadku, Twój opis zdarzenia oraz jego świadków.

Najważniejsze, by upewnić się, że w dokumencie opisano wszystko tak, by zdarzenie spełniało przesłanki wypadku w pracy. Pamiętaj, że do gotowego protokołu możesz zgłosić swoje uwagi. Jeśli jego brzmienie nie będzie Twoim zdaniem zadowalające, możesz odwołać się do sądu pracy.

Wypadek samochodowy

Miałeś wypadek lub stłuczkę nie z własnej winy? Sprawdź, czy sprawca ma ubezpieczenie OC. Jeśli tak, to świetnie. Skontaktuj się z jego ubezpieczycielem. Jeśli Twoje auto poważnie ucierpiało, np. wymaga holowania, zrób to natychmiast – to on pokryje koszty pomocy drogowej. Oczywiście wcześniej wykonaj zdjęcia, na których uwiecznisz szkodę. 

Jeśli zaś zdarzenie nie było specjalnie dotkliwe i możesz jechać dalej, na spokojnie skontaktuj się z ubezpieczycielem już w domu. Większość daje możliwość zgłoszenia szkody telefonicznie lub online. Dopiero w dalszym procesie niezbędne może okazać się napisanie pisma. Ile masz na to czasu? Zgodnie z kodeksem cywilnym – do 3 lat. Najlepiej jednak zrób to od razu.

Błąd medyczny

Poddałeś się zabiegowi medycznemu w szpitalu, który jeszcze pogorszył Twój stan zdrowia? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. W ciągu roku po zdarzeniu możesz zgłosić swoją sprawę do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

W dokumencie powinieneś zawrzeć informacje o tym, jak zabieg źle wpłynął na Twoje zdrowie. Przydałaby się również opinia w sprawie od innego lekarza. Dołącz całą dokumentację medyczną, a także dokumenty potwierdzające poniesione koszty związane z następstwem błędu.

Jeśli do zdarzenia doszło w przychodni lub w jeszcze innej placówce medycznej, zgłoś szkodę bezpośrednio do niej lub jej ubezpieczyciela. Załącz dokumentację jak opisaną powyżej.

Krótka instrukcja zgłaszania szkody

A może wydarzyło się jeszcze coś innego, ale także chcesz zawalczyć o odszkodowanie? Mechanizm zawsze działa podobnie.

  • Pamiętaj, by działać natychmiast – od razu spisz, co się wydarzyło i dołącz dokumenty potwierdzające sytuację, w jakiej się znalazłeś.
  • Odpowiednią dokumentację przekaż sprawcy czynu, jego ubezpieczycielowi lub jeszcze innej stosownej instytucji.
  • Ubezpieczyciel ma 30 dni na spełnienie świadczenia. Jeśli uznasz, że kwota odszkodowania jest zaniżona, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem.

Udostępnij artykuł