Zastanawiasz się, czym różni się wypadek samochodowy od kolizji? Co konkretnie dla Ciebie wynika z tych różnic? Dowiedz się!
Wypadek samochodowy i kolizja z punktu widzenia prawa
Wypadek drogowy i kolizja – choć oba te słowa mogą wielu wydawać się zamienne, to jednak tak nie jest. W swojej umowie z ubezpieczycielem powinieneś znaleźć zapis, który to potwierdza. A to dlatego, że z różnicy między jednym a drugim wynikają inne procedury przy ubieganiu się o odszkodowanie. Dla samego zaś towarzystwa ubezpieczeniowego pociąga to przede wszystkim zupełnie inne koszty, czyli pieniądze, które musi wypłacić ubezpieczonemu, czyli Tobie.
Prawo ruchu drogowego jasno określa wypadek jako zdarzenie, w którym ucierpiała co najmniej jedna osoba – mianowicie doznała obrażeń na ciele, a może nawet umarła. Może też tak się zdarzyć, że tuż po samym wypadku wszyscy uczestnicy czują się dobrze, ale dopiero po jakimś czasie okazuje się, że są chorzy, np. mają zawroty głowy, traumę itd.
Uwaga! Gdy zdarzył się wypadek, należy koniecznie wezwać policję.
Kodeks karny stwierdza, że jeśli w wypadku, nawet spowodowanym nieumyślnie, poszkodowana została osoba, która poniosła znaczny uszczerbek na zdrowiu, sprawca może zostać pozbawiony wolności do lat 3. Jeśli wskutek wypadku była ofiara śmiertelna, kara może się wydłużyć do nawet 8 lat.
Kolizja to natomiast zajście, w którym uszkodzony został jedynie samochód. Nikt zatem nie doznał obrażeń ani nie poniósł śmierci.
Kolizja – likwidacja szkody
Jeśli miałeś kolizję, nie musisz nawet wzywać policji. Wystarczy, że razem z drugim uczestnikiem zdarzenia spiszecie oświadczenia. Należy również koniecznie zrobić zdjęcia uszkodzonych aut, które posłużą jako dowód. Oczywiście, gdy sprawca ucieknie lub nie będzie chciał spisać oświadczenia, bo odmówi przyznania się do winy, trzeba będzie wezwać policję.
Co dalej? Po zgłoszeniu sprawy ubezpieczycielowi ten albo przyzna Ci pieniądze na naprawienie auta, albo sam dogada się z warsztatem samochodowym i weźmie proces naprawy na siebie. Pamiętaj, by skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy najlepiej tuż po zajściu. Nie ma co czekać – im szybciej Twoje auto zostanie naprawione, tym lepiej.
Zgłaszanie wypadku ubezpieczycielowi
Procedura przy zgłaszaniu wypadku ubezpieczycielowi wygląda nieco inaczej, bo jest bardziej rozbudowana. Poza szkodą, jaką poniosło auto, trzeba jeszcze zgłosić uszczerbek na zdrowiu poszkodowanych osób. I to, i to pokryje OC sprawcy, ale nie tylko…
Jeśli miałeś wypadek, możesz otrzymać pieniądze również z tytułu NNW od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Są to środki przeznaczone na leczenie, zadośćuczynienie za obrażenia, a nawet odszkodowanie za utracony dochód, jeśli po wypadku nie jesteś w stanie wrócić do pracy. W przypadku śmierci wskutek zdarzenia ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie i pokryć koszty pogrzebu.
Najlepiej od razu po wyjściu ze szpitala lub zakończeniu rehabilitacji zgłoś się z rachunkami do swojego ubezpieczyciela. Ile dokładnie masz na to czasu, określa Twoja umowa z ubezpieczycielem.
Udostępnij artykuł